از فنر کششی برای چه مواردی میتوان استفاده نمود؟

آشنایی مختصر با فنر کششی

باید گفت که یکی دیگر از انواع فنرها، فنر کششی است. امروزه در صنایع مختلف ازاین نوع فنر استفاده های زیادی می شود. عملکردشان بدین گونه است که، از هر دو سرخود قابلیت اتصال به اجسام یا قطعات را دارند و می توانند به قطعات متّصل شوند. هنگامی که قطعات شروع به جداشدن از همدیگر یا جسم خاصّی را دارند فنرکششی وظیفه خود را انجام داده و در این راستا برعکس عمل نموده و آنها را به سمت یکدیگر می راند. این نوع فنر از نظر میزان کاربرد تقریباً با فنر فشاری برابری می کند اما با فنر حلزونی قابل مقایسه نیست.

فنر کششی

انواع فنر کششی در صنعت

فنرهای کششی دارای انواع مختلفی هستند که نوع آنها بستگی به قلابهای فنر دارد و به صورت کلی به سه دسته تقسیم میشوند:

۱.فنر قلاب دار

۲.فنر شاخک دار

۳.فنر کونیک (کله قندی)

ساخت فنر کششی

فنرکششی و موارد کاربرد آن

امروزه فنر کششی نیز همانند فنر فشاری و فنر شاخکی  در اکثرصنایع کاریرد فراوان دارد. که موارد کاربرد فنر فشاری عبارتند از:

 • صنعت خودروسازی
 • ساخت دستگاههای صنعت نساجی
 • تولید لوازم خانگی
 • ساخت دستگاههای کاردرمانی و اپتومتری
 • روی هم کردن قطعات در مهندسی پزشکی

تا اینجا با فنر کششی، عملکرد آن و انواع فنر کششی آشنا شدید حال قصد داریم تا درباره ی برخی موارد دیگر مصرف فنر کششی در جاهای دیگر اطلاعات مختصر اما مفیدی را در اختیارتان قرار دهیم که مطالعه ی آن خالی از لطف نمی باشد.

خرید فنر کششی

موارد مختلف استفاده از فنر کششی

فنرهای کششی مخصوص ورزش:

فنرهای ورزشی یا به عبارتی فنرهای تقویتی از جمله تجهیزات مفیدی هستند که ورزشکاران می توانند با به همراه داشتن آنها به برنامه های تمرینی بدن سازی خود در هر مکانی بپردازند. هدف از تولید این فنرها در فنر سازی راحتی علاقه مندان به ورزش است بدین معنی که می توان در همه جا از این فنرها استفاده نمود و بخاطر فضای کمی که میگیرند به آسانی قابل اجرا می باشند و همچنین به راحتی در یک کیف جا می شوند که در هر زمان و مکانی قابل استفاده هستند. از فواید عمومی فنر بدن سازی، میتوان به تمرینات همزمان با استقامت و قدرت که تعادل زیادی را در ورزشکاران ایجاد می نماید اشاره کرد. همچنین کمک به سیستم قلبی و عروقی و تقویت گروه های عضلانی خاص باعث می گردد تا بافت های ارتباطی بین استخوان ها و عضلات که اکثرا در ورزشکاران ضعیف می باشد نیز تقویت شوند.

فنر کششی ورزشی

از انواع فنرهای ورزشی کششی میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

 • فنر بدنسازی قفسه سینه
 • فنر شکم ساده ای دراز نشست
 • فنر سه کاره کششی(فنر شکم، فنر سینه، فنر مچ)

فنر فیزیوتراپی

فنر فیزیوتراپی برای فیزیوتراپی و کاردرمانی استفاده می ‌شود. این فنر دو نوع قوی و ضعیف دارد که از هر کدام برای مقاصدی استفاده می ‌شود. فنر ضعیف برای تقویت دست و  فنر قوی برای تقویت پا کاربرد دارد. همچنین این روزها ورزش های مدرن و کششی مانند: ایروبیک، پیلاتس و تی آر ایکس رایج شده است که البته فواید بسیاری دارد؛ از جمله مزیت های این تمرینات می توان به آمادگی جسمانی بدن اشاره نمود که باعث افزایش سطح قدرتی و استقامتی خواهد شد. کش نرمش و فنر از جمله تجهیزات ورزشی است که میتواند به ورزش های مدرن و کششی کمک کند. کش نرمش و فنر مدل های متنوعی دارد که برخی دارای دسته در دو طرف هستند و می توان از آن ها برای اجرای تمرینات بالا تنه و یا حتی در پایین تنه با اتصال به پا استفاده نمود. نکته ی مهم این است که برخی از انواع کش نرمش و فنر نیز در زمینه پزشکی بسیار کاربرد دارد و در مراکز توانبخشی و فیزیوتراپی، در جهت افزایش قدرت و استقامت نواحی تضعیف شده بسیار کارایی دارند.

قیمت فنر کششی

مقالات مرتبط
فنرهای مورد استفاده برای کتاب چیست؟ رایج ترین انواع فنر
نخ نسوز چیست؟
نظر شما

8 پاسخ

 1. سلام و درود میخواستم بدونم ساخت فنر کششی سه کاره ی ورزشی هم جزء محصولات فنر سازی آسیا هست یانه؟

 2. سلام آیا شما فروش خرد دارید؟(درحد چهار تا) و اینکه آیا میشود فنری با سختی خیلی زیاد ۵۰kN/m و طول ۳۰ سانتی متر ساخت؟

 3. سلام آیا من از این فنر میتوانم برای تقویت پایم که از پشت زانو رگهایم خشک شده برای تقویت استفاده کنم

  1. درود دوست عزیز، ما پیشنهاد میکنیم شما از ماساژو های زانو که بسیار کارآمد هستند استفاده بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *